استفاده از ضایعات مواد غذایی در ساخت تایر

یک تایر معمولی اتومبیل از حدود ۳۰ درصد دوده کربن به‌­عنوان پرکننده تشکیل شده است که برای دوام لاستیک به آن اضافه می‌شود. دوده کربن بر پایه­ مواد نفتی است و به این معناست که با محیط زیست سازگار نیست. به این دلیل محققان دانشگاه اوهایو به سرپرستی کاترینا کرنیش آزمایش­‌هایی را با هدف استفاده از مواد در دسترس­‌تر و در واقع سبزتر که با محیط­ زیست سازگار هستند، برای تولید تایرهای جدید انجام دادند. به این منظور از ضایعات پوسته تخم مرغ و پوست گوجه‌فرنگی استفاده کردند.

ضایعات پوسته تخم مرغ و  پوست گوجه‌فرنگی از کارخانجات صنایع مواد غذایی تهیه شد و پس از خشک شدن آسیاب شدند. طبق گزارش­‌های موجود هنگامی­ که این پودر حاصل­‌شده به لاستیک اضافه شد، لاستیک تولیدی مقاوم­‌تر شد و این در حالی است که لاستیک همچنان انعطاف­‌پذیر بود. (بسیاری از افزودنی­‌های دیگری که مقاومت لاستیک را افزایش می­‌دهند باعث کاهش انعطاف­‌پذیری آن می­‌شوند.)

ویژگی حاصل­‌شده تا حدی به این دلیل است که پوسته متخلخل تخم مرغ سطح زیادی دارد و این باعث می‌شود تماس بیشتری با لاستیک ایجاد شود. همچنین ذرات پوست گوجه‌فرنگی در دماهای بالا نیز بسیار پایدارند و حاوی فیبرهای پاره‌نشدنی و مقاومی هستند که در نهایت این ویژگی­‌ها به استحکام و انعطاف­‌پذیری تایرهای تولیدی منجر می­‌شود.

در گذشته محققان فورد و هینز اقدام به ساخت قطعات داخلی خودرو از پسماندهای پوست مواد غذایی کرده بودند و دانشمندان دانشگاه توسکیگ نیز از پوسته­‌های تخم مرغ برای ساخت پلاستیک­‌های زیستی استفاده کرده بودند، اما در این پروژه از این مواد توامان استفاده شد.

بنابر گفته کرنیش؛ «باید ساخت تایرهای مقاوم از مواد زیستی امکان­‌پذیر شود، در این صورت وابستگی آمریکا به نفت خارجی کم­ کم کاهش می­‌یابد­ و از پسماندهای مواد غذایی استفاده بهتری خواهد شد تا اینکه دفن شوند.»